Inteligentnymi nazywamy domy w których za pomocą kilku przycisków lub pilota można sterować wszystkimi urządzeniami. Sterowanie budynkiem jest łatwe jak zmiana programów w telewizorze np.: wychodząc z domu jednym przyciskiem można zasunąć rolety, zamknąć wszystkie okna, wyłączyć oświetlenie, obniżyć temperaturę.
Zdalnie (np. przez telefon ) można wyłączyć pozostawione żelazko, upewnić się, czy zamknęliśmy drzwi lub okna w budynku. Jeśli nie, możemy to wykonać – również zdalnie. Można zmienić istniejące nastawienia lub odpytać system z aktualnego stanu dowolnego urządzenia w systemie.
Oświetlenie pokoju można zmieniać w zależności do nastroju, lub potrzeby chwili – jednym klawiszem można przełączyć pomiędzy sceną "oglądanie TV" a sceną " praca" lub " kolacja we dwoje. Nocą w łazience światła zapalają się na 30% jasności by nie razić oczu, jednak w razie potrzeby naciśnięcie przycisku przywraca im pełną moc. W ciągach komunikacyjnych światło samo się zapala i podąża zgodnie z kierunkiem w którym się przemieszczamy.
Elektroniczne klucze dają realną kontrolę dostępu. Mamy jeden klucz do wszystkich zamków: do bramy, drzwi wejściowych, garażu itd.. Przy czym kluczem syna nie da się otworzyć garażu, a niania może otworzyć tylko drzwi wejściowe i nie ma dostępu do reszty domu. W przypadku zagubienia klucza nie trzeba wymieniać zamków – wystarczy, że unieważnimy klucz w systemie. Można odtworzyć historię: kto i kiedy wchodził i wychodził z domu. Zamek zidentyfikuje domownika i ustawi jego ulubione parametry domu: temperaturę, oświetlenie a nawet muzykę oraz włączy światło w przedpokoju.
Można obniżać temperaturę do stanu czuwanie podczas stałych godzin nieobecności domowników, co pozwala zaoszczędzić do 40% energii. System sam podniesie temperaturę do wysokości przewidzianej o danej porze roku jeśli np. dziecko wcześniej wróci ze szkoły ( na podstawie identyfikacji klucza lub wykrycia ruchu). W przypadku otwartego okna lub zbitej szyby kaloryfer w danym pomieszczeniu zostanie zamknięty.
Telefony od natrętów można kierować na automatyczną sekretarkę.
Telewizor włączy się na wybrany kanał o określonej godzinie emisji programu.
Można symulować obecność domowników odtwarzając ich zwyczaje: włączanie i wyłączanie świateł w odpowiednich pomieszczeniach, odtwarzanie muzyki, szczekanie psa itp. W przypadku włamania przez okno, inteligentny dom włączy automatycznie kamery, zamknie ogrzewanie w pokoju gdzie została wybita szyba, zamknie rolety, włączy syrenę i powiadomi telefonicznie odpowiednie osoby o włamaniu. Taki dom właściwie może stanowić tymczasowy areszt złodzieja, a kamery dostarczą odpowiednich dowodów. W razie pożaru automatycznie zapalą się wszystkie światła w celu ułatwienia ewakuacji.
Gdy kładziemy się spać system nie pozwala zgasić światła dopóki wszystko nie jest w porządku, czyli np. jeśli jakieś drzwi nie są zamknięte itp.
Można otwierać za pomocą pilota bramę wjazdową i garaż (system rozpoznaje rozkazy wyłącznie naszego pilota). Furtkę otwieramy za pomocą breloczka przy kluczach poprzez zbliżenie go do określonego miejsca w słupku, co uwalnia od celowania kluczem w zamek. O zmroku automatycznie zapali się światło przed domem i zgaśnie o określonej porze. Zraszacze ogrodowe włączają się wieczorem o ile wilgotność jest zbyt niska, a wyłączają się w przypadku wykrycia ruchu. Po załączeniu alarmu działają odwrotnie: włączają się jeśli zostanie wykryty ruch, co spłoszy przypadkowego intruza. Woda w basenie ogrzewana jest w czasie nocnej taryfy prądowej lub energią ze źródeł odnawialnych (np. geotermicznych).